W segmencie mikroprzedsiębiorstw niewiele kwestii wzbudza tyle kontrowersji, co temat inkubatorów przedsiębiorczości. Niektórzy uważają je za doskonałe wsparcie, a inni kontrargumentują, że korzystanie z nich to niemal same ograniczenia i koszty. Kto ma rację? Kiedy inkubatory przedsiębiorczości są dobrym pomysłem?

Jakie zalety zapewnia inkubator przedsiębiorczości?

Z założenia idea inkubatorów przedsiębiorczości skupia się na wsparciu osób, które planują otworzyć swój pierwszy biznes. Rzeczywiście każdy, nawet mikroprzedsiębiorca, może otrzymać od takiego inkubatora szeroko zakrojoną pomoc, która dotyczy niemal każdego aspektu prowadzenia działalności.

Jakich kosztów unika się przez inkubatory przedsiębiorczości?

Przede wszystkim inkubator przedsiębiorczości oznacza brak konieczności opłacania składek ZUS. To na początku działalności oznacza zwykle kilkaset, a po paru latach nawet około 1500 złotych oszczędności.

Mniejsze koszty mogą też dotyczyć wielu innych obszarów działalności. Większość inkubatorów zapewnia (pod pewnymi warunkami i limitami) bezpłatną obsługę księgowości. Na preferencyjnych warunkach można też wynająć powierzchnię biurową. Do tego dochodzi wsparcie w promowaniu firmy, pomoc prawna, czy dostęp do systemu szkoleń.

W jaki sposób inkubatory oszczędzają czas?

Przysłowie „czas to pieniądz” cieszy się dużą popularnością zwłaszcza w środowisku biznesowym. Inkubatory przedsiębiorczości pomagają zaś ten czas zaoszczędzić. Widoczne jest to już na samym początku. Skorzystanie z inkubatora oznacza brak konieczności wizyt w urzędach, jakie pojawiają się przy „standardowym” zakładaniu własnej działalności.

Jakie ograniczenia wiążą się z inkubatorami przedsiębiorczości?

Inkubatory przedsiębiorczości zapewniają kompleksowe wsparcie, a jednocześnie narzucają ograniczenia i pojawienie się dodatkowych kosztów. Przede wszystkim korzystanie z usług inkubatora generuje koszty abonamentowe. Zwykle w skali miesiąca wynoszą one około kilkuset złotych.

Korzystanie z inkubatora może też negatywnie wpłynąć na wizerunek firmy. Wszakże (przynajmniej formalnie) przedsiębiorca nigdy nie reprezentuje własnej działalności, a musi się przedstawiać, jako uczestnik inkubatora.

Wiele osób korzystających z inkubatorów przedsiębiorczości narzeka też na pojawiające się formalności. Przykładowo wystawienie faktury bywa czasochłonne, ponieważ wymaga zaangażowania pracowników inkubatora.

Czy korzystanie z inkubatorów jest opłacalne?

Jak to zwykle bywa, tak i opłacalność korzystania z inkubatorów przedsiębiorczości jest dyskusyjna. To, czy warto z nich korzystać, zależy głównie od indywidualnej sytuacji. Kluczowe znaczenie ma tu sam pomysł biznesowy i branża, jakiej dotyczy.

Przed podjęciem decyzji dobrze jest więc przeprowadzić analizy plusów i minusów takiego rozwiązania. Trzeba też mieć świadomość, że sukces biznesowy można osiągnąć zarówno z inkubatorami, jak i bez nich. Jednocześnie to przedsiębiorca (a nie inkubator) ponosi odpowiedzialność za swoją działalność, w tym także tą finansową.

Kiedy i jak można wyjść z inkubatora?

W Polsce działa wiele inkubatorów przedsiębiorczości, a każdy z nich ma własne warunki wyjścia. Przed nawiązaniem współpracy należy więc dokładnie zapoznać się z umową. Na ogół jednak ewentualne wyjście ze struktur inkubatora przedsiębiorczości nie nastręcza żadnych problemów. Stąd możliwe jest rozpoczęcie działalności we współpracy z inkubatorem, by później zdecydować się na całkowicie samodzielne prowadzenie firmy. Przez cały czas korzystania z inkubatora warto więc analizować bilans zysków i strat.

Divi