Branża motoryzacyjna ma kluczowe znaczenie dla całych gospodarek. Zmiany na tym rynku wpływają zarówno na osoby fizyczne, jak i przedsiębiorców. Na motoryzację silnie wpływa ekologia, która potencjalnie może doprowadzić do mocnego wzrostu cen samochodów.
Jak ekologia zmienia branżę motoryzacyjną??
Na koncerny motoryzacyjne wywierana jest silna presja dotycząca proekologicznej produkcji. Nowe przepisy prawa nakładają coraz bardziej restrykcyjne wymagania, a brak ich spełnienia skutkuje narażeniem się na dotkliwe kary.
Najbardziej widoczne jest to w silnikach, jakie montuje się w nowych pojazdach. Obecnie nastąpiła era downsizingu, czyli stawianie na jednostki napędowe o niższej pojemności, które mają w mniejszym stopniu szkodzić środowisku.
Czy ekologia doprowadza do podwyżki cen samochodów?
Na ogół jednak mniejsza pojemność silnika oznacza jego niższą moc. By temu zapobiec, koncerny motoryzacyjne stawiają na nowsze jednostki napędowe. To jednak jest równoznaczne z koniecznością ponoszenia ogromnych nakładów na innowację i wykorzystywanie drogich komponentów.
Nie ulega więc żadnej wątpliwości, że zachowanie norm ekologicznych wpływa na cenę, jaką trzeba płacić za samochody. Trudniej odpowiedzieć na pytanie, jak duży jest to wpływ. Obecnie przeważa opinia, że wynosi on około kilku procent.
Jaka przyszłość czeka branżę motoryzacyjną?
Pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, czy coraz bardziej restrykcyjne przepisy prawa rzeczywiście służą środowisku naturalnemu. Spore obawy dotyczą też tego, jak wpłyną one na całą branżę motoryzacyjną i wysokość popytu.
Trzeba też zauważyć, że nowelizacje prawne dotyczą nie tylko kwestii ekologicznych, ale także tych związanych z poziomem bezpieczeństwa. Jest więc wysoce możliwe, że w najbliższych latach nastąpi istotny wzrost poziomu cen samochodów. Początkowo będzie to dotyczyć nowych pojazdów, a później także i rynku wtórnego.