Fryzjer, taksówkarz, agent ubezpieczeniowy, agencja reklamowa, biuro rachunkowe i setki innych – pomysłów na własny biznes nigdy nie brakowało. Pytanie tylko, który z nich jest wart uwagi i naprawdę się opłaca?

Czy biznes idealny istnieje?

Nic nie jest pozbawione wad, w tym także pomysł na biznes. Zawsze znajdzie się jakiś czynnik, który będzie rzutował negatywnie na powodzenie i opłacalność danego interesu. Możliwe jest jednak znalezienie pomysłu biznesowego idealnie dopasowanego do własnych zdolności, umiejętności i potrzeb.

Co jest ważne przy wyborze pomysłu biznesowego?

Chcąc znaleźć idealnie dopasowany pomysł biznesowy, należy zwrócić uwagę zwłaszcza na:

• Hobby – nie ma chyba nic lepszego niż założenie biznesu powiązanego ze swoimi zainteresowaniami. Wówczas można nie tylko osiągać wysokie zyski, ale także cieszyć się każdym dniem spędzonym w pracy.

• Unikalne umiejętności – jeśli jest się w czymś naprawdę dobrym, to szanse na sukces biznesowy są bardzo duże.

• Aspekty finansowe – każdy biznes może wydatnie poprawić sytuację dochodową. Założyć trzeba jednak także czarny scenariusz, czyli brak sukcesu i to, jak wpłynęłoby to na zabezpieczenie finansowe rodziny.

Dużo uwagi należy zwrócić także na stronę popytową. Nawet biznes zbieżny z własnymi umiejętnościami, wiedzą i doświadczeniem nie będzie dobry, jeśli nie uda się znaleźć klientów.

W jaki sposób znaleźć dobry pomysł biznesowy?

Wiele przykładów dowodzi, że najlepsze pomysły (i to nie tylko te biznesowe) często przychodzą spontanicznie. Liczni biznesmeni, ale także artyści, czy naukowcy na wielkie idee wpadają w chwilach inspiracji.

Z drugiej jednak strony biznes i finanse opierają się głównie na racjonalnych przesłankach. Przed wcieleniem jakiegokolwiek pomysłu biznesowego w życie warto więc sprawdzić wszystko na liczbach. Te przecież nigdy nie kłamią. Nierzadko okazuje się bowiem, że pozornie idealny pomysł, w rzeczywistości rynkowej nie ma większych szans na powodzenie.

Divi