Świat biznesu kojarzy się głównie z wielkimi aglomeracjami. Wbrew pozorom nie trzeba jednak mieszkać w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, ani innym mieście wojewódzkim, aby mieć szansę rozpocząć własną działalność. Ba, pod niektórymi względami biznes chociażby na terenach wiejskich może okazać się nawet lepszy niż w wielkim mieście.
Jakie zalety ma biznes w mniejszej miejscowości?
Przede wszystkim mniejsze miejscowości oznaczają małą konkurencję. To zaś zmniejsza ryzyko prowadzenia wojen cenowych. Prawdą jest też to, że koszty pracy w mniejszych miejscowościach są niższe niż w aglomeracjach.
Ponadto małe miasteczka i obszary wiejskie to duże możliwości otworzenia biznesu powiązanego z ekologią. Ta branża ma zaś ogromny potencjał rozwojowy, a w dodatku można na nią uzyskać dotację np. z programów unijnych.
Z jakimi ograniczeniami wiąże się biznes w małych miejscowościach?
Zakładając biznes w małej miejscowości, trzeba być świadomym pewnych ograniczeń. Przedsiębiorca na ogół nie znajdzie wystarczającego popytu na swoje produkty w najbliższej okolicy. Musi się więc liczyć z kosztami transportu i uzależnieniem od poziomu rozwoju infrastruktury komunikacyjnej.
Sporym problemem okazać może się także znalezienie pracowników, o odpowiednich kwalifikacjach. W małych miejscowościach nie mieszka przecież dużo ludzi.
Czy rolnictwo to dobry pomysł?
Na terenach wiejskich dominującym obszarem działalności gospodarczej jest rolnictwo. Prowadzenie gospodarstwa rolnego to jak wiadomo ciężka praca. W dodatku uzależnionym jest się od czynników zewnętrznych np. warunków atmosferycznych.
Z drugiej strony liczne przykłady dowodzą, że prowadzenie gospodarstwa rolnego może być wysoce opłacalne. W tym przypadku korzyści skali są szczególnie widoczne, a w dodatku liczyć można na wsparcie programów rządowych i unijnych.
Jak wykorzystać ekologiczny potencjał?
Trendy socjologiczne, a zwłaszcza szeroko pojęta polityka międzynarodowa sprawiają, że ekologia zyskuje na znaczeniu coraz szybciej. W dodatku działalność ekologiczna to multum możliwości prowadzenia biznesu różnego typu.
W małych miejscowościach warto zainteresować się działalnością związaną z produkcją ekologicznej żywności, czy też wytwarzaniem komponentów powiązanych z odnawialnymi źródłami energii.
Dobrym przykładem jest też założenie działalności związanej z montowaniem paneli słonecznych. Wystarczą do tego zdolności manualne i przejście kursu. Popyt na tego typu usługi rośnie zaś bardzo szybko, tym bardziej że można liczyć na unijne dotacje.
Jeszcze jednym pomysłem na biznes w małej miejscowości jest agroturystyka. W ostatnich latach powróciła ona do łask, a przewidywania mówią o tym, że ludzie coraz częściej będą zainteresowani urlopem na terenach wiejskich.