Biznes zawsze tworzy się po to, by uzyskiwać zyski. Często jednak stworzenie rentownego przedsiębiorstwa wymaga potężnego kapitału. Jakie są więc sposoby na sfinansowanie biznesowych inwestycji?

Czy inwestycje warto finansować z własnego kapitału?

Sfinansowanie inwestycji biznesowych z własnych środków wydaje się być rozsądnym wyborem. Nie trzeba przecież opłacać chociażby odsetek kredytu. W praktyce finansowanie inwestycji własnym kapitałem nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.

Często zdarza się też, że przedsiębiorca nie ma wystarczających środków, by sfinansować całą inwestycję. Wówczas poszukuje się zewnętrznych źródeł kapitału.

Jakie są zewnętrzne źródła kapitału?

Środki na inwestycje można pożyczyć. Kredyty bankowe należą do tanich rozwiązań, choć konieczne jest spełnienie sporych wymagań. Na drugim biegunie są pozabankowi pożyczkodawcy, których oferta jest droga, ale wymagania niskie. W każdym z tych przypadków trzeba się jednak liczyć z tym, że pieniądze trzeba będzie oddać oraz ponieść dodatkowe koszty.

Uzyskanie kapitału zewnętrznego wcale nie musi jednak oznaczać konieczności zaciągnięcia zobowiązań finansowych. W niektórych przypadkach można otrzymać dotacje np. ze środków unijnych. Ryzykowne pomysły biznesowe mogą natomiast zostać sfinansowane przez tzw. aniołów biznesu. Zalicza się do nich inwestorów, którzy udzielają finansowania, w zamian za udział w zyskach z przedsięwzięcia.

Divi