Niemal każdy polski przedsiębiorca narzeka na konieczność opłacania wysokich składek ZUS. Na szczęście, przynajmniej na początku działalności, skorzystać można z kilku ulg. Jak to działa i ile można zyskać?
Czym jest ulga na start?
Standardowe składki ZUS wynoszą około 1500 złotych. Osoby, które dopiero rozpoczynają działalność (i nie prowadziły firmy od co najmniej 5 lat) mogą jednak skorzystać z programu o nazwie ulga na start.
W tym przypadku jest się całkowicie zwolnionym z konieczności opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Konieczne jest tylko dokonywanie płatności za ubezpieczenie zdrowotne, które wynosi mniej niż 400 zł miesięcznie. Z programu ulga na start korzysta się przez pierwsze pół roku działalności.
Na czym polegają preferencyjne składki ZUS?
Po półrocznym korzystaniu z ulgi na start jest możliwość skorzystania z kolejnego programu o nazwie preferencyjne składki ZUS. W tym przypadku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych co miesiąc odprowadza się około 600 złotych.
Z programu preferencyjne składki ZUS korzysta się przez dwa lata. Czas ten powinien być przeznaczony na rozwój biznesu, tak by później móc opłacać składki na wyższym poziomie.
Czym jest mały ZUS+?
Mały ZUS+ został okrzyknięty w mediach, jako program „500+ dla przedsiębiorców”. Wcale jednak nie oznacza to, że w jego przypadku można liczyć na składki niższe o 500 zł. Wysokość zniżki jest bowiem zależna od dochodów i przychodów przedsiębiorstwa.
Czasem faktycznie przez ZUS+ można zaoszczędzić około 500 złotych miesięcznie. Często jednak ta kwota jest niższa. W wielu przypadkach zaś z tego programu wcale nie można skorzystać, ponieważ nie spełnia się tu określonych kryteriów. Ponadto na program ZUS+ także ustanowione są pewne ograniczania czasowe. Trzeba też podkreślić, że korzystanie z ZUS+ (czy też innych ulg) oznacza niższą emeryturę w przyszłości.